Miąższ owoców mango jest składnikiem często wykorzystywanym w kuchni, zwłaszcza indyjskiej. Ale czy wiesz, że z jego niejadalnej części, czyli pestki, pozyskuje się bardzo cenny w pielęgnacji ciała surowiec, jakim jest masło mango? Jakie dokładnie ma właściwości, do jakiej skóry jest polecane i który z naszych produktów został nim wzbogacony? 

Masło mango – pozyskiwanie

Mangifera Indica – pod tą nazwą kryje się drzewo, które daje jajowate owoce mango, o słodkim miąższu. Mango ma wielu fanów, zwłaszcza wśród osób lubiących potrawy inspirowane Indiami. O ile w kuchni pestka mango na nic się nie przyda, tak w przemyśle kosmetycznym jest ona cennym surowcem, bo to właśnie z niej tłoczone jest masło mango.

Masło z mango tłoczone jest metodą na zimno, co oznacza, że zachowane zostają wszystkie cenne substancje odżywcze. 

Ciekawostka: Mangifera indica to drzewa uprawiane w rejonach o klimacie zbliżonym do zwrotnikowego. Osiągają wysokość nawet do 30 metrów.. Drzewa mango są długowieczne, dożywają 300 lat i więcej. Mango kwitnie najczęściej raz w roku – w Indiach od grudnia do marca, zaś w USA w styczniu i lutym.

Skład masła mango

Masło mango jest bardzo cenionym surowcem, wykorzystywanym chętnie w przemyśle kosmetycznym, ze względu na swój naturalny i bogaty skład. Zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe (kwas oleinowy, który stanowi nawet do 50% jego składu), a także kwasy stearynowy i palmitynowy, należące do kwasów nasyconych. Ponadto w składzie masła znajdziemy witaminy z grupy B (B1, B2 i B12), witaminy A, C i E („witaminy młodości”) oraz witaminę K o działaniu przeciwzapalnym, a także polifenole, będące organicznymi związkami chemicznymi, mającymi silne działanie antyoksydacyjne (przeciwstarzeniowe). Dodatkowo ich obecność zapobiega uszkodzeniom skóry, pobudza procesy naprawcze, a także reguluje wydzielanie sebum. Ponadto zawiera dużą ilość beta-karotenu, a także pierwiastki takie jak potas, wapń, magnez i miedź.

Właściwości masła mango

Masło mango charakteryzuje wysoka zawartość kwasu stearynowego (35-45%) i pod tym względem przypomina ono masło kakaowe, jednak w porównaniu do niego jest bardziej miękkie, a to z kolei za sprawą wysokiej zawartości kwasu oleinowego (35-50%). Zawiera również wysokie stężenie przeciwutleniaczy, dzięki czemu zapobiega wysuszeniu skóry i powstawaniu zmarszczek (pod tym względem pestki mango znajdują się w czołówce pestek owoców mających właściwości przeciwutleniające, deklasują nawet słynące z nich pestki avocado).

Jakimi charakteryzuje się właściwościami?

- doskonale zmiękcza, nawilża i wygładza skórę, także szorstką i popękaną (ma właściwości gojące),

- świetnie nawilża, zapobiega odparowywaniu wody z naskórka,

- przywraca skórze elastyczność,

- może być stosowane także w przypadku skóry alergicznej, łuszczącej się, z egzemą

- jest przydatne w pielęgnacji skóry po oparzeniach słonecznych i ukąszeniach owadów,

- pomocne w przypadku rozstępów czy przebarwień,

- może być stosowane do włosów potrzebujących regeneracji, matowych i bez połysku,

- świetne w roli pomadki do ust i „plasterka” na drobne rany.

Do jakiej skóry się sprawdzi?

Tak naprawdę masło mango jest bardzo uniwersalne i może dobrze sprawdzić się w pielęgnacji każdego rodzaju skóry. Ma pozytywny wpływ zarówno na cerę dojrzałą, jak i normalną, suchą bądź tłustą. Szybko się wchłania i nie pozostawia po sobie lepiącej warstwy. Polubi je również skóra problematyczna, z AZS, łuszczycą czy egzemą.

Masło mango jest na tyle delikatne, że może być bezpiecznie stosowane także w przypadku skóry najmłodszych, a także w okresie ciąży i karmienia piersią.

Masło mango jako składnik kosmetyków

Stosowanie masła mango solo nie jest najlepszym pomysłem, gdyż jest dość twarde (przypomina masło shea). Warto dodać do niego oleju, za sprawą którego stanie się bardziej miękkie i kremowe, lub sięgnąć po kosmetyk z jego zawartością, jakim jest Cytrusowy Mus do ciała.

To produkt silnie odżywczy i regenerujący, który w składzie zawiera bogactwo naturalnych maseł i olejów. Pozostawia skórę miękką, ukojoną i z wyrównanym kolorytem. Pachnie uzależniająco mieszanką olejków eterycznych z grejpfruta, skórki cytrynowej oraz słodkiej pomarańczy. Nie tylko nadają mu one zniewalający aromat, ale mają także pozytywny wpływ na kondycję skóry. 

Pamiętaj: słoiczek z musem przechowuj z dala od wilgoci, najlepiej w szafce bez dostępu światła.

Autor:

Magdalena Żółcińska

Psycholog z wykształcenia, wieloletni pracownik agencji reklamowych, obecnie freelance copywriter. Autorka wpisów na tematy zdrowego stylu życia i naturalnej pielęgnacji.

Prywatnie uwielbia podróże autem, zwłaszcza po stronie kierowcy, kontakt z naturą i  kryminały psychologiczne.